EDC105Z5R5C
CAP 1F -20% +80% 5.5V T/H
NOVA Part#:
63-965417-EDC105Z5R5C
Manufacturer Part No:
EDC105Z5R5C
Standard Package:
350
Technical Datasheet:
1 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 30Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
More Information
CategoryElectric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
ManufacturerCornell Dubilier Electronics (CDE)
RoHS 1
SeriesEDC
Capacitance1 F
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension0.846" Dia (21.50mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)