AVT02506E100R0KE
ADJ PWR RES 100 OHM 25W CHAS MT
NOVA Part#:
416-1576910-AVT02506E100R0KE
Manufacturer Part No:
AVT02506E100R0KE
Standard Package:
1
Technical Datasheet:
100 Ohms 25 W Slide Adjustable Power Resistor Chassis Mount 0.559" OD, 0.311" ID (14.20mm x 7.90mm) 2.000" (50.80mm) Length
More Information
CategoryAdjustable Power Resistor
ManufacturerVishay Huntington Electric Inc.
RoHS 1
SeriesAVT
Package / CaseRadial, 3 Lead, Tubular
Mounting TypeChassis Mount
Adjustment TypeSlide
Power (Watts) 25 W
Diameter0.559" OD, 0.311" ID (14.20mm x 7.90mm)
Tolerance±10%
TerminationSolder Lug
Resistance 100 Ohms
Length 2.000" (50.80mm)