AVT10006E10R00KE
ADJ PWR RES 10 OHM 100W CHAS MT
NOVA Part#:
416-1576995-AVT10006E10R00KE
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
AVT10006E10R00KE
Standard Package:
1
Technical Datasheet:
10 Ohms 100 W Slide Adjustable Power Resistor Chassis Mount 0.748" OD, 0.500" ID (19.00mm x 12.70mm) 6.496" (165.00mm) Length
| Category | Adjustable Power Resistor | |
| Manufacturer | Vishay Huntington Electric Inc. | |
| RoHS | 1 | |
| Series | AVT | |
| Package / Case | Radial, 3 Lead, Tubular | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Adjustment Type | Slide | |
| Power (Watts) | 100 W | |
| Diameter | 0.748" OD, 0.500" ID (19.00mm x 12.70mm) | |
| Tolerance | ±10% | |
| Termination | Solder Lug | |
| Resistance | 10 Ohms | |
| Length | 6.496" (165.00mm) | |