AVT05006E100R0KE
ADJ PWR RES 100 OHM 50W CHAS MT
NOVA Part#:
416-1576956-AVT05006E100R0KE
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
AVT05006E100R0KE
Standard Package:
1
Technical Datasheet:
100 Ohms 50 W Slide Adjustable Power Resistor Chassis Mount 0.559" OD, 0.311" ID (14.20mm x 7.90mm) 4.016" (102.00mm) Length
| Category | Adjustable Power Resistor | |
| Manufacturer | Vishay Huntington Electric Inc. | |
| RoHS | 1 | |
| Series | AVT | |
| Package / Case | Radial, 3 Lead, Tubular | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Adjustment Type | Slide | |
| Power (Watts) | 50 W | |
| Diameter | 0.559" OD, 0.311" ID (14.20mm x 7.90mm) | |
| Tolerance | ±10% | |
| Termination | Solder Lug | |
| Resistance | 100 Ohms | |
| Length | 4.016" (102.00mm) | |