AVT02506E25R00KE
ADJ PWR RES 25 OHM 25W CHAS MT
NOVA Part#:
416-1576909-AVT02506E25R00KE
Manufacturer Part No:
AVT02506E25R00KE
Technical Datasheet:
25 Ohms 25 W Slide Adjustable Power Resistor Chassis Mount 0.559" OD, 0.311" ID (14.20mm x 7.90mm) 2.000" (50.80mm) Length
Adjustment TypeSlide
Power (Watts) 25 W
Diameter0.559" OD, 0.311" ID (14.20mm x 7.90mm)
Tolerance±10%
TerminationSolder Lug
Resistance 25 Ohms
Length 2.000" (50.80mm)