D25K20RE-B
ADJ PWR RES 20 OHM 25W CHAS MT
NOVA Part#:
416-1592083-D25K20RE-B
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
D25K20RE-B
Standard Package:
1
Technical Datasheet:
20 Ohms 25 W Slide Adjustable Power Resistor Chassis Mount 0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm) 2.000" (50.80mm) Length
| Category | Adjustable Power Resistor | |
| Manufacturer | Ohmite | |
| RoHS | 1 | |
| Series | Dividohm®210 | |
| Package / Case | Radial, 3 Lead, Tubular | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Adjustment Type | Slide | |
| Power (Watts) | 25 W | |
| Diameter | 0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm) | |
| Tolerance | ±10% | |
| Termination | Solder Lug | |
| Resistance | 20 Ohms | |
| Length | 2.000" (50.80mm) | |