AVT10006E1R000KE
ADJ PWR RES 1 OHM 100W CHAS MT
NOVA Part#:
416-1576983-AVT10006E1R000KE
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
AVT10006E1R000KE
Technical Datasheet:
1 Ohms 100 W Slide Adjustable Power Resistor Chassis Mount 0.748" OD, 0.500" ID (19.00mm x 12.70mm) 6.496" (165.00mm) Length
| Adjustment Type | Slide | |
| Power (Watts) | 100 W | |
| Diameter | 0.748" OD, 0.500" ID (19.00mm x 12.70mm) | |
| Tolerance | ±10% | |
| Termination | Solder Lug | |
| Resistance | 1 Ohms | |
| Length | 6.496" (165.00mm) | |