B72210S0271K341
VARISTOR 430V 2.5KA DISC 10MM
NOVA Part#:
130-2644797-B72210S0271K341
Manufacturer Part No:
B72210S0271K341
Standard Package:
500
Technical Datasheet:
430 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
More Information
CategoryTVS - Varistors, MOVs
ManufacturerEPCOS - TDK Electronics
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
SeriesStandard
Maximum AC Volts275 V
Maximum DC Volts350 V
Varistor Voltage (Min)387 V
Varistor Voltage (Typ)430 V
Varistor Voltage (Max)473 V
Current - Surge2.5 kA
Energy 43J
Capacitance @ Frequency 220 pF @ 1 kHz
Package / CaseDisc 10mm