MF72-012D7
ICL 12 OHM 20% 1A 9MM
NOVA Part#:
121-2470620-MF72-012D7
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
MF72-012D7
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
Inrush Current Limiter 12 Ohms ±20% 1 A 0.354" (9.00mm)
More Information
CategoryInrush Current Limiters (ICL)
ManufacturerCantherm
RoHS 1
SeriesMF72
R @ 25°C12 Ohms
Current - Steady State Max1 A
R @ Current816 mOhms
Diameter0.354" (9.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Tolerance±20%