MOV-07D361K
VARISTOR 360V 1.2KA DISC 7MM
NOVA Part#:
130-2641565-MOV-07D361K
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
MOV-07D361K
Standard Package:
2,000
Technical Datasheet:
360 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
RoHS 1
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number MOV-07
Series-
Maximum AC Volts230 V
Maximum DC Volts300 V
Varistor Voltage (Min)324 V
Varistor Voltage (Typ)360 V
Varistor Voltage (Max)396 V
Current - Surge1.2 kA
Energy 25J
Capacitance @ Frequency 168 pF @ 1 kHz
Package / CaseDisc 7mm