ABM8G-106-12.000MHZ-T
CRYSTAL 12.0000MHZ 10PF SMD
NOVA Part#:
282-2284659-ABM8G-106-12.000MHZ-T
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
ABM8G-106-12.000MHZ-T
Standard Package:
1,000
12 MHz ±20ppm Crystal 10pF 120 Ohms 4-SMD, No Lead
PackagingTape & Reel (TR)
Series ABM8G
TypeMHz Crystal
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 120 Ohms
Operating ModeFundamental
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Frequency 12 MHz