MOV-07D271K
VARISTOR 270V 1.2KA DISC 7MM
NOVA Part#:
130-2641561-MOV-07D271K
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
MOV-07D271K
Standard Package:
2,000
Technical Datasheet:
270 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
More Information
CategoryTVS - Varistors, MOVs
ManufacturerBourns Inc.
RoHS 1
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number MOV-07
Series-
Maximum AC Volts175 V
Maximum DC Volts225 V
Varistor Voltage (Min)243 V
Varistor Voltage (Typ)270 V
Varistor Voltage (Max)297 V
Current - Surge1.2 kA
Energy 18J
Capacitance @ Frequency 222 pF @ 1 kHz
Package / CaseDisc 7mm