V5.5MLA0402NR
VARISTOR 8.95V 20A 0402
NOVA Part#:
130-2643360-V5.5MLA0402NR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
V5.5MLA0402NR
Standard Package:
10,000
Technical Datasheet:
8.95 V 20 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0402 (1005 Metric)
| Category | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| RoHS | 1 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCV | |
| Series | MLA | |
| Maximum AC Volts | 4 V | |
| Maximum DC Volts | 5.5 V | |
| Varistor Voltage (Min) | 7.1 V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 8.95 V | |
| Varistor Voltage (Max) | 10.8 V | |
| Current - Surge | 20 A | |
| Energy | 0.05J | |
| Capacitance @ Frequency | 220 pF @ 1 MHz | |