ACM-0603-121-T
CMC 500MA 2LN 120 OHM SMD
NOVA Part#:
318-2558985-ACM-0603-121-T
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
ACM-0603-121-T
Standard Package:
2,000
Technical Datasheet:
2 Line Common Mode Choke Surface Mount 120 Ohms @ 100 MHz 500mA DCR 175mOhm
More Information
CategoryCommon Mode Chokes
ManufacturerAbracon LLC
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SeriesACM-0603
Voltage Rating - DC50V
Voltage Rating - AC-
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Package / CaseHorizontal, 4 PC Pad
Number of Lines2
Impedance @ Frequency 120 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max)500mA
DC Resistance (DCR) (Max) 175mOhm
Features -
Ratings-
Filter TypeSignal Line
Approval Agency -
Height (Max) 0.047" (1.20mm)