SMCJ22AQ-13-F
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMC
NOVA Part#:
129-2484270-SMCJ22AQ-13-F
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SMCJ22AQ-13-F
Technical Datasheet:
35.5V Clamp 42.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerDiodes Incorporated
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SMC
Base Product Number SMCJ22
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 42.2A
Capacitance @ Frequency -
Series Automotive, AEC-Q101
TypeZener
Unidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 35.5V
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
Package / CaseDO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min) 24.4V