SMBJ15D-M3/I
TVS DIODE 15VWM 24VC DO214AA
NOVA Part#:
129-2478307-SMBJ15D-M3/I
Manufacturer Part No:
SMBJ15D-M3/I
Standard Package:
3,200
Technical Datasheet:
24V Clamp 25A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DO-214AA (SMBJ)
Base Product Number SMBJ15
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 25A
Unidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24V
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
Package / CaseDO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min) 17V