SMBJ14D-M3/H
TVS DIODE 14VWM 22.9VC DO214AA
NOVA Part#:
129-2482428-SMBJ14D-M3/H
Manufacturer Part No:
SMBJ14D-M3/H
Standard Package:
750
Technical Datasheet:
22.9V Clamp 26.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerVishay General Semiconductor - Diodes Division
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DO-214AA (SMBJ)
Base Product Number SMBJ14
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 26.2A
Capacitance @ Frequency -
Series TransZorb®
TypeZener
Unidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 14V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 22.9V
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
Package / CaseDO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min) 15.8V