SMCJ1.5KE22CA-TP
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC DO214AB
NOVA Part#:
129-2514942-SMCJ1.5KE22CA-TP
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SMCJ1.5KE22CA-TP
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
30.6V Clamp 49.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerMicro Commercial Co
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Base Product Number SMCJ1.5
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 49.7A
Capacitance @ Frequency -
Series -
TypeZener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 30.6V
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
Package / CaseDO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min) 20.9V