1.5SMC22A
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC
NOVA Part#:
129-2483847-1.5SMC22A
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
1.5SMC22A
Standard Package:
500
Technical Datasheet:
30.6V Clamp 49.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount -
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerMeritek
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package -
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 49.7A
Capacitance @ Frequency -
Series 1.5SMC
TypeZener
Unidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 30.6V
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line Protection-
Package / CaseDO-214AB (SMC)
Voltage - Breakdown (Min) 20.9V