SMBJ16D-M3/H
TVS DIODE 16VWM 25.6VC DO214AA
NOVA Part#:
129-2489460-SMBJ16D-M3/H
Manufacturer Part No:
SMBJ16D-M3/H
Standard Package:
750
Technical Datasheet:
25.6V Clamp 23.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DO-214AA (SMBJ)
Base Product Number SMBJ16
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 23.4A
Unidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 25.6V
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
Package / CaseDO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min) 18.1V