SMAJ13A-E3/61
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO214AC
NOVA Part#:
129-2488293-SMAJ13A-E3/61
Manufacturer Part No:
SMAJ13A-E3/61
Standard Package:
1,800
Technical Datasheet:
21.5V Clamp 18.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerVishay General Semiconductor - Diodes Division
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Base Product Number SMAJ13
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 18.6A
Capacitance @ Frequency -
Series TransZorb®
TypeZener
Unidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 13V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 21.5V
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
Package / CaseDO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min) 14.4V