SMAJ13A-TR
TVS DIODE 13VWM 27.2VC SMA
NOVA Part#:
129-2488875-SMAJ13A-TR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SMAJ13A-TR
Standard Package:
5,000
Technical Datasheet:
27.2V Clamp 85A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA (DO-214AC)
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerSTMicroelectronics
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SMA (DO-214AC)
Base Product Number SMAJ13
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 85A (8/20µs)
Capacitance @ Frequency -
Series SMAJ, TRANSIL™
TypeZener
Unidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 13V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 27.2V
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
Package / CaseDO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min) 14.4V