Y006910K0000J0L
TRIMMER 10K OHM 0.25W PC PIN TOP
NOVA Part#:
420-1597460-Y006910K0000J0L
Manufacturer Part No:
Y006910K0000J0L
Standard Package:
25
Technical Datasheet:
10 kOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Metal Foil 21.0 Turn Top Adjustment
More Information
CategoryTrimmer Potentiometers
ManufacturerVishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
RoHS 1
Mounting TypeThrough Hole
SeriesAccutrim™1260W
Number of Turns21
Resistive MaterialMetal Foil
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.170" Face x 0.420" H (9.53mm x 4.32mm x 10.67mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Resistance 10 kOhms
Termination StylePC Pins
Other Names1260W 10K 5.0%