Y505120K0000J0L
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN SIDE
NOVA Part#:
420-1596488-Y505120K0000J0L
Manufacturer Part No:
Y505120K0000J0L
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
20 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Chassis Mount Trimmer Potentiometer Metal Foil 25.0 Turn Side Adjustment
More Information
CategoryTrimmer Potentiometers
ManufacturerVishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
RoHS 1
Mounting TypeChassis Mount
SeriesAccutrim™1202Y
Number of Turns25
Resistive MaterialMetal Foil
Size / DimensionRectangular - 0.325" x 0.195" Face x 1.250" L (8.26mm x 4.95mm x 31.75mm)
Adjustment TypeSide Adjustment
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Resistance 20 kOhms