3260W-1-103
TRIMMER 10K OHM 0.25W PC PIN TOP
NOVA Part#:
420-1597475-3260W-1-103
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
3260W-1-103
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
10 kOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Wirewound 11.0 Turn Top Adjustment
More Information
CategoryTrimmer Potentiometers
ManufacturerBourns Inc.
RoHS 1
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number 3260W
SeriesTrimpot® 3260 - Sealed
Number of Turns11
Resistive MaterialWirewound
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.250" H (6.35mm x 4.32mm x 6.35mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±70ppm/°C
Resistance 10 kOhms