SM-31TW103
TRIMMER 10KOHM 0.125W J LEAD TOP
NOVA Part#:
420-1598174-SM-31TW103
Manufacturer Part No:
SM-31TW103
Standard Package:
500
Technical Datasheet:
10 kOhms 0.125W, 1/8W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 5.0 Turn Top Adjustment
More Information
CategoryTrimmer Potentiometers
ManufacturerNidec Copal Electronics
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting TypeSurface Mount
Base Product Number SM-31TW
SeriesSM31
Number of Turns5
Resistive MaterialCermet
Size / DimensionSquare - 0.154" L x 0.126" W x 0.154" H (3.90mm x 3.20mm x 3.90mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistance 10 kOhms
Termination StyleJ Lead
Other NamesSM-31TW103CT
SM31TW103
SM-3 1TW 10K ohm(103) 01
SM-31TW103DKR
SM-31TW 10K OHM (103)