SM-31TW104
TRIMMER 100K OHM 0.125W J LEAD
NOVA Part#:
420-1598187-SM-31TW104
Manufacturer Part No:
SM-31TW104
Standard Package:
500
Technical Datasheet:
100 kOhms 0.125W, 1/8W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 5.0 Turn Top Adjustment
More Information
CategoryTrimmer Potentiometers
ManufacturerNidec Copal Electronics
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting TypeSurface Mount
Base Product Number SM-31TW
SeriesSM31
Number of Turns5
Resistive MaterialCermet
Size / DimensionSquare - 0.154" L x 0.126" W x 0.154" H (3.90mm x 3.20mm x 3.90mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistance 100 kOhms
Termination StyleJ Lead
Other NamesSM-31TW 100K OHM (104)
SM-31TW104CT
SM31TW104
SM-31TW104DKR
SM-3 1TW 100K ohm(104) 01