SM-31TW502
TRIMMER 5K OHM 0.125W J LEAD TOP
NOVA Part#:
420-1597912-SM-31TW502
Manufacturer Part No:
SM-31TW502
Technical Datasheet:
5 kOhms 0.125W, 1/8W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 5.0 Turn Top Adjustment
Resistive MaterialCermet
Size / DimensionSquare - 0.154" L x 0.126" W x 0.154" H (3.90mm x 3.20mm x 3.90mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistance 5 kOhms
Termination StyleJ Lead
Other NamesSM31TW502
SM-3 1TW 5K ohm(502) 01
SM-31TW502TR
SM-31TW502CT
SM-31TW502DKR
SM-31TW 5K OHM (502)