STP75NF75
MOSFET N-CH 75V 80A TO220AB
NOVA Part#:
312-2288869-STP75NF75
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
STP75NF75
Technical Datasheet:
N-Channel 75 V 80A (Tc) 300W (Tc) Through Hole TO-220
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-220
Base Product Number STP75
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesSTripFET™ II
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 160 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-220-3
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)75 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3700 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)