IPP80N08S2L07AKSA1
MOSFET N-CH 75V 80A TO220-3
NOVA Part#:
312-2289745-IPP80N08S2L07AKSA1
Manufacturer Part No:
IPP80N08S2L07AKSA1
Technical Datasheet:
N-Channel 75 V 80A (Tc) 300W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package PG-TO220-3-1
Base Product Number IPP80N08
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesOptiMOS™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.1mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 233 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-220-3
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)75 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5400 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)