IPP034NE7N3GXKSA1
MOSFET N-CH 75V 100A TO220-3
NOVA Part#:
312-2271492-IPP034NE7N3GXKSA1
Manufacturer Part No:
IPP034NE7N3GXKSA1
Technical Datasheet:
N-Channel 75 V 100A (Tc) 214W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package PG-TO220-3
Base Product Number IPP034
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesOptiMOS™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.4mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 155µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 117 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-220-3
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)75 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8130 pF @ 37.5 V
Power Dissipation (Max) 214W (Tc)