FQB34P10TM
MOSFET P-CH 100V 33.5A D2PAK
NOVA Part#:
312-2273631-FQB34P10TM
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
FQB34P10TM
Standard Package:
800
Technical Datasheet:
P-Channel 100 V 33.5A (Tc) 3.75W (Ta), 155W (Tc) Surface Mount D²PAK (TO-263)
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
Manufactureronsemi
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package D²PAK (TO-263)
Base Product Number FQB34P10
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesQFET®
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 33.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 60mOhm @ 16.75A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 110 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs (Max)±25V
FET TypeP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2910 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 3.75W (Ta), 155W (Tc)