RSJ250P10TL
MOSFET P-CH 100V 25A LPTS
NOVA Part#:
312-2263571-RSJ250P10TL
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
RSJ250P10TL
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
P-Channel 100 V 25A (Ta) 50W (Tc) Surface Mount LPTS
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerRohm Semiconductor
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package LPTS
Base Product Number RSJ250
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 25A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 63mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 60 nC @ 5 V
FET Feature-
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs (Max)±20V
FET TypeP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8000 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 50W (Tc)