SQM40P10-40L_GE3
MOSFET P-CH 100V 40A TO263
NOVA Part#:
312-2288536-SQM40P10-40L_GE3
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SQM40P10-40L_GE3
Standard Package:
800
Technical Datasheet:
P-Channel 100 V 40A (Tc) 150W (Tc) Surface Mount TO-263 (D²Pak)
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerVishay Siliconix
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TO-263 (D²Pak)
Base Product Number SQM40
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TrenchFET®
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 40mOhm @ 17A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 134 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs (Max)±20V
FET TypeP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5295 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 150W (Tc)