STD10NF10T4
MOSFET N-CH 100V 13A DPAK
NOVA Part#:
312-2290521-STD10NF10T4
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
STD10NF10T4
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
N-Channel 100 V 13A (Tc) 50W (Tc) Surface Mount DPAK
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerSTMicroelectronics
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DPAK
Base Product Number STD10
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesSTripFET™ II
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 130mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 21 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 460 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 50W (Tc)