GYC1J560MCQ1GS
CAP ALUM POL HY 56UF 20% 63V SMD
NOVA Part#:
62-455115-GYC1J560MCQ1GS
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
GYC1J560MCQ1GS
Standard Package:
500
Technical Datasheet:
56 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 4000 Hrs @ 135°C
More Information
CategoryAluminum - Polymer Capacitors
ManufacturerNichicon
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SeriesGYC
TypeHybrid
Capacitance56 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 30mOhm
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Package / CaseRadial, Can - SMD
Operating Temperature -55°C ~ 135°C
Mounting TypeSurface Mount
Lead Spacing-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 135°C
Ripple Current @ Low Frequency 345 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.3 A @ 100 kHz
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance±20%
Voltage - Rated63 V