BZX585-B11,115
DIODE ZENER 11V 300MW SOD523
NOVA Part#:
293-2435263-BZX585-B11,115
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BZX585-B11,115
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 11 V 300 mW ±2% Surface Mount SOD-523
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerNexperia USA Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOD-523
Base Product Number BZX585-B11
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 11 V
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 100 mA
Package / CaseSC-79, SOD-523
Tolerance±2%
Power - Max 300 mW