NTMS10P02R2G
MOSFET P-CH 20V 8.8A 8SOIC
NOVA Part#:
312-2290452-NTMS10P02R2G
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
NTMS10P02R2G
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
P-Channel 20 V 8.8A (Ta) 1.6W (Ta) Surface Mount 8-SOIC
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
Manufactureronsemi
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number NTMS10
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8.8A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)2.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 14mOhm @ 10A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 70 nC @ 4.5 V
FET Feature-
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Vgs (Max)±12V
FET TypeP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)20 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3640 pF @ 16 V
Power Dissipation (Max) 1.6W (Ta)