FDD26AN06A0-F085
MOSFET N-CH 60V 7A/36A TO252AA
NOVA Part#:
312-2273042-FDD26AN06A0-F085
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
FDD26AN06A0-F085
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
N-Channel 60 V 7A (Ta), 36A (Tc) 75W (Tc) Surface Mount TO-252AA
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
Manufactureronsemi
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TO-252AA
Base Product Number FDD26AN06
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesAutomotive, AEC-Q101, PowerTrench®
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7A (Ta), 36A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 26mOhm @ 36A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 17 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 800 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 75W (Tc)