SQD23N06-31L_GE3
MOSFET N-CH 60V 23A TO252
NOVA Part#:
312-2288089-SQD23N06-31L_GE3
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SQD23N06-31L_GE3
Standard Package:
2,000
Technical Datasheet:
N-Channel 60 V 23A (Tc) 37W (Tc) Surface Mount TO-252AA
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerVishay Siliconix
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TO-252AA
Base Product Number SQD23
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesTrenchFET®
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 23A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 31mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 24 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 845 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 37W (Tc)