STP16NF06
MOSFET N-CH 60V 16A TO220AB
NOVA Part#:
312-2263518-STP16NF06
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
STP16NF06
Technical Datasheet:
N-Channel 60 V 16A (Tc) 45W (Tc) Through Hole TO-220
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-220
Base Product Number STP16
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesSTripFET™ II
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 100mOhm @ 8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 13 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-220-3
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 315 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 45W (Tc)