STP16NF06L
MOSFET N-CH 60V 16A TO220AB
NOVA Part#:
312-2275545-STP16NF06L
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
STP16NF06L
Technical Datasheet:
N-Channel 60 V 16A (Tc) 45W (Tc) Through Hole TO-220
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-220
Base Product Number STP16
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesSTripFET™ II
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V, 5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 90mOhm @ 8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10 nC @ 5 V
FET Feature-
Package / CaseTO-220-3
Vgs (Max)±16V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 345 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 45W (Tc)