STP14NF10
MOSFET N-CH 100V 15A TO220AB
NOVA Part#:
312-2263595-STP14NF10
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
STP14NF10
Technical Datasheet:
N-Channel 100 V 15A (Tc) 60W (Tc) Through Hole TO-220
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-220
Base Product Number STP14
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesSTripFET™ II
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 130mOhm @ 7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 21 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-220-3
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 460 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 60W (Tc)