FCP22N60N
MOSFET N-CH 600V 22A TO220-3
NOVA Part#:
312-2264602-FCP22N60N
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
FCP22N60N
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
N-Channel 600 V 22A (Tc) 205W (Tc) Through Hole TO-220-3
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
Manufactureronsemi
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-220-3
Base Product Number FCP22N60
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesSupreMOS™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 22A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 165mOhm @ 11A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 45 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-220-3
Vgs (Max)±45V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1950 pF @ 100 V
Power Dissipation (Max) 205W (Tc)