FCP190N60E
POWER MOSFET, N-CHANNEL, SUPERFE
NOVA Part#:
312-2275690-FCP190N60E
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
FCP190N60E
Standard Package:
1
Technical Datasheet:
N-Channel 600 V 20.6A (Tc) 208W (Tc) Through Hole TO-220-3
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
Manufactureronsemi
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-220-3
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesSuperFET® II
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20.6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 190mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 82 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-220-3
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3175 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 208W (Tc)