IPD80R1K4CEATMA1
MOSFET N-CH 800V 3.9A TO252-3
NOVA Part#:
312-2290401-IPD80R1K4CEATMA1
Manufacturer Part No:
IPD80R1K4CEATMA1
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
N-Channel 800 V 3.9A (Tc) 63W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PG-TO252-3
Base Product Number IPD80R1
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesCoolMOS™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.4Ohm @ 2.3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 240µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 23 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)800 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 570 pF @ 100 V
Power Dissipation (Max) 63W (Tc)