CAS480M12HM3
1.2 KV, 480A HIGH PERFORMANCE SI
NOVA Part#:
303-2252748-CAS480M12HM3
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
CAS480M12HM3
Standard Package:
1
Technical Datasheet:
Mosfet Array 2 N-Channel (Half Bridge) 1200V (1.2kV) 640A (Tc) - Chassis Mount Module
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Arrays
ManufacturerWolfspeed, Inc.
RoHS 1
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeChassis Mount
Supplier Device Package Module
Base Product Number CAS480
Package / CaseModule
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 640A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.97mOhm @ 480A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.6V @ 160mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 1590nC @ 15V
FET FeatureSilicon Carbide (SiC)
FET Type2 N-Channel (Half Bridge)
Drain to Source Voltage (Vdss)1200V (1.2kV)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 43.1nF @ 800V