CAB530M12BM3
1200V, 530A H-BRIDGE SIC MODULE
NOVA Part#:
303-2252737-CAB530M12BM3
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
CAB530M12BM3
Standard Package:
1
Technical Datasheet:
Mosfet Array 2 N-Channel 1200V (1.2kV) 530A - Chassis Mount Module
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Arrays
ManufacturerWolfspeed, Inc.
RoHS 1
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeChassis Mount
Supplier Device Package Module
Package / CaseModule
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 530A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.55mOhm @ 530A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.6V @ 140mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 1362nC @ 4V
FET FeatureSilicon Carbide (SiC)
FET Type2 N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)1200V (1.2kV)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 39.6nF @ 800V