CAB400M12XM3
MOSFET 2 N-CH 1200V MODULE
NOVA Part#:
303-2248800-CAB400M12XM3
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
CAB400M12XM3
Standard Package:
1
Technical Datasheet:
Mosfet Array 2 N-Channel (Dual) 1200V (1.2kV) 395A (Tc) - Chassis Mount
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Arrays
ManufacturerWolfspeed, Inc.
RoHS 1
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeChassis Mount
Base Product Number CAB400
Package / CaseModule
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 395A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.3mOhm @ 400A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.6V @ 92mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 908nC @ 15V
FET FeatureSilicon Carbide (SiC)
FET Type2 N-Channel (Dual)
Drain to Source Voltage (Vdss)1200V (1.2kV)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2450pF @ 800V