CCB032M12FM3
1200V SIC 6-PACK MODULE
NOVA Part#:
303-2065752-CCB032M12FM3
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
CCB032M12FM3
Standard Package:
18
Technical Datasheet:
Mosfet Array 6 N-Channel (3-Phase Bridge) 1200V (1.2kV) 40A 10mW Chassis Mount -
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Arrays
ManufacturerWolfspeed, Inc.
RoHS 1
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeChassis Mount
Supplier Device Package -
Package / CaseModule
SeriesWolfPACK™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 42.6mOhm @ 30A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.6V @ 11.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 118nC @ 15V
FET FeatureSilicon Carbide (SiC)
FET Type6 N-Channel (3-Phase Bridge)
Drain to Source Voltage (Vdss)1200V (1.2kV)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3.4nF @ 800V
Power - Max 10mW